Често срещаните дефекти при заваряване
07-03-2023Заварените шевове са почти толкова здрави, колкото основния метал. По ред причини обаче в заварените шевове има дефекти, които влошават механичните свойства, херметичността и развалят външния вид на заварените шевове и фуги. Заваръчните дефекти обикновено възникват поради неопитен или неквалифициран заварчик, поради погрешна или лоша технология или поради основни трудности в заваръчната операция, като електродъгово заваряване, газово заваряване и много други. Заваръчните дефекти могат да бъдат разделени на следните групи: външни, вътрешни и дефекти при подготовка и монтаж на продукти за заваряване. Причините за появата на тези дефекти включват неравномерност на размера и формата на заваръчния шев, подрязвания, неразтопени кратери, пукнатини, пори, провисване, изгаряне.
Нека да разгледаме по-подробно видовете дефекти в заваряването и как те влияят на ефективността на производството и безопасността на потребителя.
Подрязване
Подрязването се отнася до вдлъбнатината или браздата, образувана в основната метална част по протежение на заваръчния пръст. Неправилен ъгъл между електрода и детайла, неразумно люлеене, дълга дъга, неразумна последователност на заваряване и др. може да бъдат предпоставка за подрязване. Магнитното отклонение на дъгата по време на DC заваряване също е причина за подрязване на метала.Причините за този дефект могат да бъдат няколко. Прекалено силен ток, който прегрява основния метал, незадържане на електрода в краищата достатъчно време в процеса на търкане. Неправилно избран ъгъл на горелката, позиция на заварката и параметри на заваряване. Най-често този дефект се формира в хоризонталните шевове. Елиминирайте го чрез заваряване на тънък шев по протежение на линията на подкупа. За да избегнете получаването на дефекти, трябва да използвате определени средства на подрязване - слаб ток, смяна на техниката на заваряване и спиране процеса на подрязания ръб, по-ниска скорост на заваряване, правилна подготовка на ръбовете, почистване на плочата преди работа със заваряване.
Ако се образуват малки пори от газ и се разпространяват в заваръчния метал, тогава този дефект се нарича „порьозност “.
Порьозност
Порьозността е газът, който се забива в заваръчния метал, може да възникне както отвътре, така и върху повърхността на заваръчната перла, независимо къде се намира, това би отслабило здравината на заваръчния шев. Ето някои потенциални причини, които могат да доведат до порьозност.
Причините за появата на пори: замърсяване на заварените ръбове, ръжда, влага върху заварените ръбове, влага в покритието на електроди и поток, голяма дължина на дъгата, неправилно регулиране на пламъка и прекомерно охлаждане на заваръчния басейн. Възможно е да се получи в резултат на неправилна техника на заваряване от замърсена метална повърхност.
За да избегнете порьозност използвайте слаб ток, правилен електрод, като заварявате светли стомани, средно въглеродни стомани и легирани стомани с електроди с ниско съдържание на водопровод. Съхранявайте електрода на топло и сухо място, преработете чрез шлайфане и повторно заваряване, където е необходимо.
Включване на шлака
Обикновено в местата на липса на проникване се наблюдават включвания на шлака. Причината за появата на шлакови включвания е краткосрочното охлаждане на малък обем разтопен метал, което затруднява пълното освобождаване на шлака върху повърхността на заваръчния басейн; непотопяемост; шлака, изтичаща в пролуки; напукване и неравномерно топене на електродното покритие, чиито частици механично запушват заварения метал; дълга дъга; неправилна техника на заваряване; ръжда по заварените ръбове.
Средства за включване на шлака:
-
Увеличете тока
-
Коригирайте чрез шлайфане и отново заварете
-
Подгответе плочите така, че да няма запушване в тях и шлаката да може да изплува
Пукнатини
Най-честата причина за образуването на пукнатини е неспазването на технологията на заваряване (например: неправилно разположение на заваръчните шевове, което води до концентрация на напрежение), грешен избор на заваръчни материали, висока якост на съединението, бързо охлаждане на конструкцията. Високото съдържание на въглерод в заварката и различните примеси - силиций, никел, сяра, водород, фосфор - също допринася за техния външен вид.
Най-опасният вид дeфект, водещ до разрушаване на заварената връзка са пукнатините.